OFFICERS & STEWARDS

Bay State Postal Worker

LINKS

NON-MEMBERS

 

      
BOSTON METRO AREA LOCAL 100

GENERAL OFFICERS

Paul Kilduff, Jr., General President

Bob Dempsey, Vice President/Treasurer

Robert Keough, Dir. of Industrial Relations

Dennis Avery, Assistant Treasurer

Marie Allouise, Recording Secretary

Ray Bell, Area V.P. North

Barry Holland, Area V.P. South

Bob White, Area V.P. Central

John Uccello, Area V.P. West

John Milso, '020 Area V.P.

Dale Denham, Director Human Relations

Bob Waterhouse, Dir. Organization, Legislation & Education

Bruce Pearson, Sergeant-at-arms 

                 Clerk Craft Officers                  

Scott Hoffman, Clerk Craft President

Matt Dodd, Director Mechanized Distrib.

John Tobin, Trustee, Clerk Craft

Paul Holland, Trustee, Clerk Craft

Dan Gonsalves, Trustee, Clerk Craft

Linda Cheevers, Trustee, Clerk Craft

              Maintenance Craft Officers       

     Wayne Greenside, President, Maintenance Craft

Joseph Joyce, Trustee, Maintenance Craft


            Motor Vehicle Craft Officers        

       

Bill Weaver, President, M.V.S. Craft

Ned Hogan, Trustee, M.V.S. Craft

--------------------------------- 


BOSTON METRO AREA LOCAL STEWARDS

           General Mail Facility, Boston
                     Clerk Craft

TOUR-1:   Bill Thomas, Chief Steward
                Rennie Paolini
                Bill Cormier
                David Tobin
                Lawrence Reardon

TOUR-2:  Howard Holloman, Chief Steward
                Herb Moy
                Carol Zeien

TOUR-3:  John Tobin, Chief Steward
                Paul Holland, Alt. Chief Steward
                Bob Farrell
                Deborah Abel

          
Maintenance Craft  @  GMF

Wayne Greenside, Maintenance Craft President

Tour-1   Jim Sieger
              Steve Shedden
              Mel Hoyt

Tour-2  Wayne Greenside
             Howard Holloman
             Leo Hynes
             Glenn Wright
             Joe DiCesare
             
Tour-3  Mark Camacho
             Paul DeChiara
             Mike Sacchetti
             Janine Regan
             
   Maintenance Stewards in Stations

    Joe Tropeano, Braintree DMU
    Joe Joyce, Northwest Boston
    Peter Veneto, Northwest Boston
    James Mason, Northwest Boston
    Mike Dwyer, Somerville
        _____________________

                  M.V.S. Craft
     Bill Weaver, M.V.S. Craft President

              
M.V.S. Stewards

Rich Rawlinson, PEDC @ GMF

VMF Garage/Boston
Tour-1   Dennis O'Connor
             Russ Hudson

Tour-2   Ned Hogan
             Bill Elms
             Duke Penison
            
Tour-3  Jim Brogan
            John Gortze


     Cambridge Post Office 

   Bob Waterhouse, Chief Steward,
                        Central Sq. P.O.
   Linda Cheevers, Alt. Chief Steward, 
                       Porter Sq. Annex
   Andy Choi, Central Square 
   Joan McCaughey, Harvard Square
   Kathy Molloy, Harvard Square
   

      Stations and Branches

    Arlington P.O.  - Tony Cerasuolo
    Back Bay P.O.  -  Erik Bridgeman 
    Braintree DMU  -  Rosemary Mullin
    Braintree DMU -  Peg McCaffrey
    Braintree DMU  -  Dorothy Sorocco
    Braintree Retail Unit - Joe McCaffrey 
    Brookline P.O.  -  Wanda Jackson  
    Brookline Village P.O.  - Bruce Pearson 
    Chestnut Hill P.O. - Scott Hoffman
    Codman Sq. -  Janet Gateley
    Dorchester Ctr P.O.  - Marge Henderson
    East Weymouth P.O. - Tom Long
    Fields Corner P.O. - Beverly Rudnisky 
    Hyde Park P.O.  - Marybeth Mayo 
    J.F.K. Station  -  Marie Allouise  
    Kenmore Sta. - Bob White, Area VP 
    Lexington P.O. - J
ohn Uccello, Area VP
    Malden P.O.  -  Tom Smith
    Medford P.O. -
Ray Bell,  Area VP  
    Newtonville P.O.  - Dale Denham
    No. Quincy - Linda Garside
    Revere Carrier Annex - Bob Cintolo
    Roslindale P.O.  -  Mary Flanagan 
    Roxbury P.O.  -  Phil Cooper
    Union Sq. Som.- Rich "Pops"Sullivan
    Uphams Corner - Barry Holland, Area VP 
    Wellesley Hills P.O. -  Joe Fritz
    Weston P.O.  -  Mike Grealish 
    West Roxbury - Nick Papadinis
   
    Northwest Boston, Waltham

   
Matt Dodd, Chief Steward 
   Arthur Silva
   Mike Tedesco
   Jack Wheeler 
   Ralph Mazzarella
   Jack Murphy
   Carol Sambol, NW Carrier Annex
    _______________________

         Associate Offices

    Bedford P.O.  -  Richard Merna  
    Canton P.O.  -  Chad Monagle
    Dedham P.O.  -  Ann Cronin    
    Framingham P.O.  -  Steve Barrows
    Framingham P.O.  -  Cindy Bounds
    Framingham - MVS - Joe Lane 
    Holliston P.O.  -  Janice DeMello 
    Mansfield P.O.  -  Mary Jane Russell
    Marshfield P.O.  -  Mary Simpson 
    Natick P.O.  -  Wayne Magnuson 
    Natick P.O.  -  Peter Putnam 
    Norwell P.O.  -  Donna Greenwood 
    Norwood P.O. - John Milso, 020 Area VP
    Norwood P.O. - John Wiik 
    Scituate P.O.  -  Judith Tigges
    Sherborn P.O. -  Tom Fitzgerald
    
                         ___________________________

AREAS OF COVERAGE FOR AREA VICE PRESIDENTS

BOB WHITE, V.P. CENTRAL, (KENMORE STATION), COVERS THE FOLLOWING:

ALLSTON
ASTOR STATION
BACK BAY 
BOSTON COLLEGE
BRIGHTON
BROOKLINE
BROOKLINE VILLAGE
CAMBRIDGE* 
CATHEDRAL STA.
CHARLES STREET STA.
CHARLESTOWN
CHESTNUT HILL
FENWAY CARRIER ANNEX
FORT POINT STATION
GARAGE/VMF
HANOVER STATION
J.F.K. STATION
KENMORE STATION
LAFAYETTE STATION
MILK STREET STATION
MISSION HILL 
PRUDENTIAL CENTER
ROXBURY DMU
SOLDIERS FIELD
SOUTH BOSTON
STATE HOUSE




*CAMBRIDGE OFFICES*

BOB WATERHOUSE, CHIEF STEWARD, (CENTRAL SQ. P.O.)
COVERS THE FOLLOWING:

CENTRAL SQUARE
EAST CAMBRIDGE
HARVARD SQUARE
INMAN SQUARE
KENDALL SQUARE
M.I.T. BRANCH
PORTER SQUARE
PORTER SQ. CARRIER ANNEX
                                                 


RAY BELL, V.P. NORTH,  (MEDFORD P.O.), COVERS THE FOLLOWING:

A.M.C.
BEACH BRANCH
CHELSEA
EAST BOSTON
EVERETT
IMC NORTH
MALDEN
MEDFORD
MELROSE
REVERE
SOMERVILLE
STONEHAM
TUFTS UNIV. STA.
WINTER HILL
WINTHROP


BARRY HOLLAND, VICE PRESIDENT SOUTH, (UPHAMS CORNER P.O.) COVERS THE FOLLOWING:
BRAINTREE
DORCHESTER
FIELDS CORNER
GROVE HALL
HYDE PARK
JAMAICA PLAIN
MATTAPAN
MILTON
QUINCY
READVILLE
ROSLINDALE
UPHAMS CORNER
WEST ROXBURY
WEYMOUTH  (ALL)
WOLLASTON

JOHN UCCELLO, VICE PRESIDENT WEST (FROM LEXINGTON POST OFFICE), COVERS THE FOLLOWING:
ARLINGTON
AUBURNDALE
BABSON PARK
BELMONT
LEXINGTON
NEEDHAM
NEWTON  (ALL)
NONANTUM
NW CARRIER ANNEX
WABAN
WALTHAM
WATERTOWN
WAVERLY
WELLESLEY
WESTON


ASSOCIATE OFFICES - '017 AND '020 AREAS

THE FOLLOWING '020 OFFICES ARE COVERED BY JOHN MILSO, AREA VICE PRESIDENT, NORWOOD POST OFFICE

BRANT ROCK
CANTON
COHASSET
DEDHAM
DOVER
FOXBORO
GREEN HARBOR
HULL
HUMAROCK
ISLINGTON
MANSFIELD
MARSHFIELD
MARSHFIELD HILLS
MEDFIELD
MILLIS
MINOT
NO. MARSHFIELD
NORWELL
NORWOOD
SCITUATE
STOUGHTON
WESTWOOD
WRENTHAM






JOHN UCCELLO (V.P. WEST) COVERS
THE '017 AREA
 
BEDFORD
CARLISLE
FRAMINGHAM
HOLLISTON
LINCOLN
NATICK
SHERBORN
SOUTHBOROUGH